Rezolva problema cu ajutorul ecuatiei:
Pentru 5 kg de portocale si 2 kg de mere s-a platit 87 lei.Cit costa un kilogram de portocale,daca e mai scump decit un kilogram de mere cu 9 le?
Fie x şi y un kg de mere, respectiv un kg de portocale. 2x+5y=87 y=x+9 => 2x+5(x+9)=87 2x+5x+45=87 2x+5x=87-45 7x=42 x=6 y=6+9=15 Un kg de mere costă 6lei, iar un kg de portocale costă 15lei.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!