Mihai îsi cumpara un mar,o nuca si o portocala.ce rest primeste de la 20 lei stiind ca 2 mere costa cat 5 nuci,4 nuci cat 2 portocale,iar cu cei 20 lei îsi poate cumpara 4 mere
1)Cat costa merele 20:4=5 lei 2)Cat costa 2 mere 2*5=10 lei 3)Cat costa 1 nuca 10lei:5=2lei 4)Cat costa 1 portocala 2*4:2=4lei 5)Cat costa cumparaturile 5+2+4=11lei 6)Ce rest primeste Mihai? 20-11=9lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!