👤

o pâine cat 3 cornuri iar 2 pâini și 4 cornuri costa 10 lei. că-ți lei a plătit Raluca?


Răspuns :

o paine = 3 cornuri
2 paini si 4 cornuri = 3 * 2 + 4 cornuri = 6 + 4 = 10 cornuri
1 corn costa 1 leu
1 paine = 3 lei
3*3 + 5*1 = 9+5=14 lei