Răspuns :
Răspuns: 14 lei
Explicație pas cu pas:
- Metoda grafică
Reprezint prețul unui corn printr-un segment, iar prețul unei pâini prin 3 segmente egale cu cel prin care reprezint prețul unui corn:
l------l → prețul unui corn
l------l------l------l → prețul unei pâini ( triplul prețului unui corn)
______________________________________
l------l------l------l------l------l------l------l------l------l------l
l_____________________ll______________l
2 pâini + 4 cornuri
l_____________ 10 lei __________________l
10 → reprezintă suma celor 10 părți/ segmente egale
Cât costă un corn?
10 lei : 10 = 1 leu costă un corn
Cât costă o pâine?
3 × 1 leu = 3 lei costă o pâine
Câți lei a plătit Raluca pentru 3 pâini și 5 cornuri?
3 × 3 lei + 5 × 1 leu = 9 lei + 5 lei = 14 lei a plătit Raluca
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!