👤

nectarul de pere este vindut in baxuride 6 cutii,a cite 150 cl fiecare cutie. un bax costa72 DE Lei
calculati cati lei ar costa un litru de nectar de pere va rog mult sa ma ajutati dau coroana


Răspuns :

150×6=900 cl (care costa 72 lei ), 72÷9=8 lei (atat costa 100 cl), 72+8=80 lei (atat costa un litru).