Răspuns :
Cat costă un L de ulei?
120:5=24 lei
Cat vor costa 25 L de ulei?
25x24=600 lei
Cati L de ulei se pot cumpăra cu 1080 lei?
1080:24=45 L
120:5=24 lei
Cat vor costa 25 L de ulei?
25x24=600 lei
Cati L de ulei se pot cumpăra cu 1080 lei?
1080:24=45 L
120 lei:5 l=24 lei (costa un litru). 25 l×24 lei=600 lei (vor costa 25 litri). 1080 lei:24 l=45 l (se pot cumpara de 1080 lei).
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!