👤

5 litri de ulei costa 120 lei. Cat vor costa 25 litri de ulei?Cati litri de ulei se pot cumpara cu 1080 lei? (URGENT)

Răspuns :

Cat costă un L de ulei?
120:5=24 lei
Cat vor costa 25 L de ulei?
25x24=600 lei
Cati L de ulei se pot cumpăra cu 1080 lei?
1080:24=45 L
120 lei:5 l=24 lei (costa un litru). 25 l×24 lei=600 lei (vor costa 25 litri). 1080 lei:24 l=45 l (se pot cumpara de 1080 lei).