12pahare........10farfurii=106 I :2=>6p+5f=53 -
15pahare........25farfurii=220 I :5=>3p+5f=44
--------------
3p / =9 =>p=9:3=>p=3 lei costa un
pahar
3x3+5f=44=>5f=44-9=>f=35:5=>f=7 lei costa o farfurie
6p+6f=6x3+6x7=18+42=60 lei costa 6 pahare si 6 farfurii