👤

calculaţi masa de hidrogen conţinută în 200 de grame de soluţie conţine 40 la sută acid azotic

Răspuns :

Cp=md/ms*100 ==>md=Cp*ms/100=40*200/100=80g HNO3

63g HNO3...................1gH
80g...............................x=1.269g H