👤

O persoana fizica isi propune ca peste 4 ani Sa dispuna de un depozit bancar in valoare de 810 milioane de lei. Ce depunere trebuie sa faca in prezent pentru ca in conditiile unei dobanzi compuse cu rata de 20% Sa dispuna peste 4 Ani de suma dorita?

Răspuns :

dobanda compusa
{[(x×120%)××120%]×120%}×120%=810000000
x=810000000 :120%:120%:120%:120%=390625000 lei