👤

Rezolva problema cu ajutorul ecuatiei:
Pentru 5kg de portocale si 2kg de mere sau platit 87 lei.Cit costa un kilogram de portocale, daca e mai scump decit un kilogram de mere cu 9 lei?


Răspuns :

Fie
x — 1 kg de mere
x+9 — 1 kg de portocale

Atunci:
2x+5(x+9)=87
2x+5x+45=87
7x+45=87
7x=42
x=6

→ un kg de mere costa 6 lei
atunci un kg de portocale va costa x+9=6+9=15 lei
Notam cu x lei - kg de mere, atunci, x+9 = kg de portocale. Formam ecuatia: 5◎( x+9) + 2◎x = 87→ 5x + 45 +2 x = 87→ 7x = 87-45; 7x= 42→ x = 42:7 X= 6 ( lei costa kg de mere); Kg de portocale : 6+9=15 (lei)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ez Askings: Alte intrebari