Alex a cumpărat mere la pretul de 2,75 lei pe kilogram si la prețul de 3,50 lei pe kilogram.Calculati cate kilograme de mere au fost la 3,50 lei kilogramul și câte la 2,75 lei kilogramul,daca Alex a cumpărat 50kg mere și a plătit 160 lei.
Notezi cu x= mere la 2,75 lei/kg y= mere la 3,5 lei/kg x+y=50⇒x=50-y 2,75*x+3,5*y=160 2,75(50-y)+3,5y=160 137,5-2,75y+3,5y=160 3,5y-2,75y=160-137,5 0,75y=22,5 y=22,5:0,75 y=30- mere la 3,5 lei/kg x=50-30=20- mere la 2,75 lei/kg
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!