👤

. La un market o persoană cumpără 14 kg.de banane şi 8 kg portocale pe care achită 86 lei,iar altă persoană cumpără 22 kg banane şi 24 kg portocale pe care achită 158 lei.Cât costă 3kg banane şi 1kg portocale?

Răspuns :

{14a+8b=86lei /(-3) o amplific cu -3 22a+24b=158lei {-42a-24b=-258 22a+24b=158 _____________ -20a = -100; a=-100/-20; a=5, deci un kg de banane = 5lei inlocuiesc in prima: 14*5+8b=86lei; 70 +8b=86 lei; 8b=86-70; 8b=16; b=16/8; b=2, adica 1kg portocale= 2lei tie iti cere cat coasta 3a+1b=?; 3*5 + 2*1 = 15+ 2 = 17lei