👤

daca 4kg mere costa 12lei,atunci 7kg mere de acelasi fel costa.....lei

Răspuns :

1. Cat costa 1 kg mere?
      12 : 4 = 3 lei
2. Cat costa 7 kg mere ?
       3 x 7 = 21 lei.
12 : 4 = 3 lei 3 x 7 = 21 lei.