👤

Se dau 400g solutie sare 60%.Ce cantitate de apa trebuie sa se adauge solutiei date pentru a obtine o solutie de concentratie 40%?

Răspuns :

60:100=md:400⇒md=240g ,ms₁=md+mₐpa₁ ⇒400=240+mₐpa⇒m apa=160g
40:100=240:ms₂⇒ms₂=600g,ms₂=mapa₂+md⇒600=240+mapa₂⇒m apa₂=460g
mapa₁-mapa₂=m apa adaugata⇒ m apa adaugata =460-160⇒m apa adaugata=300g  ,ude vezi ,,:,, folosesti supra,eu nu stiu de unde sa pun:)) ,si eu tot la asa sunt la chimie,sper ca e ok