👤

Arzand 48 kg de carbon in oxigen,se obtin 176 kg in dioxid de carbon.Ce cantitate s-a consumat ?

Răspuns :

Presupun ca cantitatea de O2 consumat..

MC=12g/mol=12kg/kmol
MO2=32g/mol=32kg/kmol

C + O2 --> CO2

12kg C.......32kg O.....44Kg Co2
48kg C......x=128kg O.....176Kg