Pai notam cu a merele si cu b perele si avem urmatoarele relatii :
3a+2b = 22
2a+4b = 28
Inmultim prima relatie cu -2 si obtinem asa
-6a - 4b = -44
2a + 4b = 28
Adunam cele doua relati si obtinem asa
-4a = - 16 = > a = -16 / -4 => a= 4
Si ca sa aflam pe b inlocuim de exemplu in prima relatie de la inceput adica
3*3 +2b =22 => 9+2b = 22 => 2b = 13 => b = 13/2 => b= 6,5
Deci un kg de mere costa 4 lei si un kg de pere costa 6,5 lei .
Sper ca te-am ajutat coroana te rog :)))