👤

O vanzatoare a amestecat, din greseala, 2 Kg bomboaane cu pretul de 4,3 lei/Kg cu 3 Kg de bomboane care au pretul de 5,6 lei/Kg. Cu ce pret trebuie sa vanda 1 Kg din bomboaneleamestecate, pentrua incasa in total aceasi suma ca atunci cand le-ar fi vandut neamestecate? ( PS: Va rog sa ma ajutati, este urgent! )


Răspuns :

(2 x 4,3)+(3 x 5,6)=25,4 lei costa bomboanele amestecate in total
Cit va costa un kg bomboane amestecate?
25,4 : 5 = 5,08lei/kg