👤

Buna.Dau 20 de puncte ! Am nevoie de aceasta problema :
PENTRU 4 KILOGRAME DE PORTOCALE SI 6 KILOGRAME DE BANANE S-AU PLATIT 36 DE LEI. STIIND CA UN KILOGRAM DE BANANE COSTA CU UN LEU MAI MULT DECAT UNUL DE PORTOCALE,AFLA PRETUL DE VANZARE AL FIECARUI PRODUS .
Va rog !!!!! E URGENT !!!


Răspuns :

4 kg portocale + 6 kg banane = 36 lei
1kg banane = 1 leu + 1kg portocale

4 p + 6 (1 + p)=36
4 p + 6 + 6 p = 36
10 p = 36 - 6 
10 p = 30
p = 30:10
p=3, deci 1 kg de portocale costa 3 lei

1 kg banane = 1 + 3 = 4 lei

proba : 4 x 3 + 6 x 4 = 12 + 24 = 36 lei
Sper ca intelegi ce am scris
Vezi imaginea GENIUMALEFIC2