Răspuns :
2kg rosii x 4,5 lei = 9 lei
3kg cartofi x 1,5 lei = 4,5 lei
4kg mere x 2,5 lei = 10 lei
50 lei a avut la inceput.
50 - (9 + 4,5 + 10) = 50 - 23,5 = 26,5 lei rest.
3kg cartofi x 1,5 lei = 4,5 lei
4kg mere x 2,5 lei = 10 lei
50 lei a avut la inceput.
50 - (9 + 4,5 + 10) = 50 - 23,5 = 26,5 lei rest.
rosii : 2·4,5=9 lei
cartofi: 3·1,5=4,5 lei
mere : 4·2,5=10 lei
TOTAL cumparaturi: 10+4,5+9=23,5
REST: 50-23,5=26,5
Sper ca te-am ajutat!
cartofi: 3·1,5=4,5 lei
mere : 4·2,5=10 lei
TOTAL cumparaturi: 10+4,5+9=23,5
REST: 50-23,5=26,5
Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!