👤

1. Intr-un bloc sunt 94 de camere in 40 de apartamente cu cate 2 sau 3 camere. Cate apartamente sunt cu 2 camere si cate cu 3 camere?
2. 4 kg de portocale si 3 kg de banane costa 69000 de lei, iar 5 kg de portocale si 2 kg de banane costa 67000 de lei. Cat costa 1 kg de portocale si unul de banane?
Va rog ma puteti ajuta!


Răspuns :

a+b=40   a=40-b
2a+3b=94
2*(40-b)+3b=94
80-2b+3b=94
b=94-80
b=14   apar. cu 3 camere
a=40-b=40-14=26
a=26 apar. cu2 camere
26*2+14*3=52+42=94 proba

2)4kg p+3kg b=69000
 5kg p+2kg b=67000    5p=67000-2b     p =(67000-2b)/5
4*(67000-2b)/5+3b=69000
268000-8b+15b=345000
7b=345000-268000
b=77000:7
b=11000 costa 1 kg banane
p=(67000-2*11000)/5=(67000-22000)/5=9000
p=9000 costa 1 kg portocale

Presupunem ca toate au cate 3 camere
40 * 3 = 120 camere
Diferenta dintre valoarea reala si valoarea presupusa
120 - 94 = 26 camere
3 - 2 = 1 camera
26 : 1 = 26 apartamente cu cate 2 camere
26 * 2 = 52 camere
40 - 26 = 14 apartamente cu cate 3 camere
14 * 3 = 42 camere
Verificare: 
26 + 14 = 40 apartamente
52 + 42 = 94 camere