Un motociclist pleaca la ora 11.30 din localitatea A si trebuie sa ajunga la ora 14.00 in localitatea B , situata la distanta d=100 km de A. a) Cu ce viteza constanta v1 trebuie sa se deplaseze pentru a ajunge in B la ora fixata ? b) Dupa ce sa deplasat Dt1=1h din momentul plecarii cu viteza v1 ,motocicleta are o pana care este remediata intr-un interval de timp Dt2=0,5h. Cu ce viteza constanta v2 trebuie sa parcurga motociclistul restul drumului pentru a ajunge la ora fixata in localitatea B ? c) Reprezinta grafic miscarea intre localitatile A si B.
a) d=100km=100000m t=14:00-11:30=2:30h=9000secunde d=v1×t=>v1=d/t v1=100000:9000=11,11m/s. b) timp ramas=2:30-1:00-0:30= 1h=3600secunde. d1=v1×t1=11,11×3600=39996metri. d ramasa=100000-39996=60004. v2=d ramas/t v2=60004:3600=16,66m/s.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!