1) Printr-un conductor orizontal cu lungimea de 10 cm si masa de 4 g circula un curent electric de 5 A. Afla marimea inductiei magnetice a cimpului in care trebuie plasat acest conductor pentru ca forta lui de greutate sa se egaleze cu forta Ampere. (Aici in continuare se va considera g=10 N/kg.)
Greutatea conductorului este G=m*g Forta Ampere este F=B*I*L Le egalam G=F m*g=B*I*L de unde scoti B=m*g/I*L m=4g=0,004Kg L=10cm=0,1m I=5A Calculezi. Spor !
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!