Răspuns :
Daca 3kg de cartofi=12lei
1kg de cartofi=12:3=4lei
5kg de cartofi=4*5=20lei
1kg de cartofi=12:3=4lei
5kg de cartofi=4*5=20lei
-3kg costă 12
Cât costă 5 kg de cartofi?
1) Cât costă un kg de cartofi?
12:3=4
2) Cât costă 5 kg de cartofi?
4x5=20
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!