Răspuns :
P=90×4=360 m
Agard=360 × 1,5=540 m²
540 m² × 0,075 kg/m²=40,5 kg vopsea
un teren in forma de dreptunghi are lungimea de 1,05 km si latimea de 250m. Terenul a fost imprejmuit cu 2 randuri de sarma.
a)Ce recolta se strange de pe acest teren daca in medie se recolteaza 6kg de cartofi pe m patrat , b)Cate kg de sarma s-a cumparat daca 4m de sarma cantaresc 1 kg
a)
1,05 km =1050 m
A=1050×250=262500 m²
262500 m × 6 kg/m²=1575000 kg cartofi =1575 tone cartofi
b)
P=(1050+250)×2=1300×2=2600 m
2600×2 randuri de sarma=5200 m sarma
5200 m : 4 m/kg =1300 kg
Agard=360 × 1,5=540 m²
540 m² × 0,075 kg/m²=40,5 kg vopsea
un teren in forma de dreptunghi are lungimea de 1,05 km si latimea de 250m. Terenul a fost imprejmuit cu 2 randuri de sarma.
a)Ce recolta se strange de pe acest teren daca in medie se recolteaza 6kg de cartofi pe m patrat , b)Cate kg de sarma s-a cumparat daca 4m de sarma cantaresc 1 kg
a)
1,05 km =1050 m
A=1050×250=262500 m²
262500 m × 6 kg/m²=1575000 kg cartofi =1575 tone cartofi
b)
P=(1050+250)×2=1300×2=2600 m
2600×2 randuri de sarma=5200 m sarma
5200 m : 4 m/kg =1300 kg
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!