👤

nectarul de pere este vandut in baxuri de 6 cutii, a cate 150 cl fiecare cutie . un bax costa 72 lei.
calculati cati lei ar costa un litru de nectar de pere?


Răspuns :

a). Cati cl sunt in total in cele 6 baxuri?
6×150 cl=900 cl.
b). Cati lei costa o cutie?
72 lei:6=12 lei.
c). Cati lei ar costa un litru de necar?
900 cl=9 l.
72 lei:9 l=8 lei.

sper sa te ajute!!!