Răspuns :
C6H6 + CnH2n ⇒ C6H5-CnH(2n+1)
12(6+n)·100 / (77 + 14n +1) = 89,55
6(6 +n) ·100 / (39 + 7n)
6,7(6 +n )= 39 + 7n
0,3n = 1,2 ⇒ n = 4 A : C4H8
C6H6 + CH2=CH-CH2-CH3 = C6H5-CH(CH3) - CH2-CH3 (B)
M C6H6 = 78g/mol M B = 134g/mol
b) m amestec = 78n + 134·4n = 614n
m C = 72n + 120·4n = 552n
% C = 100·552n / 614n = 89,9%
c) nB = 26,8/134 = 0,2 kmoli
Cu = 0,2·100/nC6H6 nC6H6 = 20/80 = 0,25Kmoli m = 19,5 kg
n C6H6 transformati =85% ·0,25 = 0,2125 kmoli m = 16,575 kg
m recuperata = 19,5 - 16,575 = 2,925 kg
12(6+n)·100 / (77 + 14n +1) = 89,55
6(6 +n) ·100 / (39 + 7n)
6,7(6 +n )= 39 + 7n
0,3n = 1,2 ⇒ n = 4 A : C4H8
C6H6 + CH2=CH-CH2-CH3 = C6H5-CH(CH3) - CH2-CH3 (B)
M C6H6 = 78g/mol M B = 134g/mol
b) m amestec = 78n + 134·4n = 614n
m C = 72n + 120·4n = 552n
% C = 100·552n / 614n = 89,9%
c) nB = 26,8/134 = 0,2 kmoli
Cu = 0,2·100/nC6H6 nC6H6 = 20/80 = 0,25Kmoli m = 19,5 kg
n C6H6 transformati =85% ·0,25 = 0,2125 kmoli m = 16,575 kg
m recuperata = 19,5 - 16,575 = 2,925 kg
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!