👤

O bucata de gheata cu temperatura -10 C este introdusa intrun vas in care se afla 100g de apa cu temperatura 50C .Care este masa ghetii introduse daca amestecul final are temperatura5C.

Răspuns :

t1 = -10°C       c1 = ????
m2 = 0,1kg    t2 = 50°C  c2 = ?????   
θ = 5°C
Q absorbit = m1·c1·(0° - t1) +m1λ + m1c2 (θ - 0°)    (gheata se incalzeste pana la 0 grade, se topeste , iar apa rezultata se incalzeste pana la θ)
Q cedat = m2c2(t2 - θ)
m1( 10c1 + λ + θc2) = 45m2c2
m1 = 45m2c2 / (10c1 + λ + θc2)