Un pachet de unt costă cat trei kg de faina,iar un kg de faina costa cat doua pachete cu biscuiti.O gospodina a cumparat un pachet de unt,4 kg de faina si 4 pachete de biscuiti,platind in total 18 lei.Cât costa fiecare produs.
Cu intrebariiii
Urgenttt
1unt+4f+4b= 6b+8b+4b=18b 18b=18 lei b=18:18=1 leu cat costa un pachet de unt? 6x1=6 lei cat costa un pachet de faina? 2x1=2 lei Dar 4 pachete de faina? 4x2=8 lei cat costa 4 pachete de biscuiti? 4x1=4 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!