Un elev a ridicat o haltera de 16 kg la inaltimea de 2,1 m timp de 2 s .
Determina:
a)Lucru mecanic efectuat de elev............
b)Puterea dezvoltata de elev.......
c) Cu cit s-a marit energia potentiala a sistemului haltera-pamint...
In problema data se va lua g=10N/kg
Forta pe care o invinge elevul pentru a ridica haltera este greutatea halterei [tex]F=G=m*g=16*10=160N[/tex] Lucrul mecanic reprezinta forta exercitata de elev pe o anumita distanta: [tex]L=F*d=160*2.1=336J[/tex] b) Puterea mecanica este lucrul mecanic efectuat de elev raportat la timp: [tex]P=\frac{L}{t}=\frac{336}{2}=168W[/tex] c) Lucrul mecanic reprezinta variatia energiei potentiale a sistemului haltera-pamant. Deci daca lucrul mecanic este 336 J, atat este si cresterea energiei potentiale.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!