Răspuns :
7l.....28 lei;;;12l......x lei. Deoarece ambele marimi cresc exista directa proportionalitate=> 7/12=28/x => x=28*12/7 => x=48 lei
7 l. ulei...................................28 lei
12 l. ulei.................................x lei
x=12x28:7=48 lei
12 l. ulei....................................48 lei
sau
28:7=4 lei costa 1 l. ulei
12x4=48 lei costa 12 l. ulei
12 l. ulei.................................x lei
x=12x28:7=48 lei
12 l. ulei....................................48 lei
sau
28:7=4 lei costa 1 l. ulei
12x4=48 lei costa 12 l. ulei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!