👤

Pentru 3 mese si 12 scaune s-au plătit 576 de lei.Cât s-a plătit pentru un scaun si cat pentru o masa daca o masa costă 4 scaune

Răspuns :

3m+12s=576lei
1m=4s
==>
3m=12s

12s+12s=576lei
24s=576lei
1s=576lei/24=24 lei
1m=24lei*4=96lei

R/s:
1scaun = 24 lei 
1 masa = 96 lei