👤

O gospodina a cumparat de la piata 1 kg de mere , 1 kg de pere si 1 kg de prune si a platit 95 de lei. Cit a platit pentru fiecare kg in prte , stiind ca 1kgf de pere costa cit 2 kg de mere si ca 2 kg de pere costa cit 5 kg de prune. Ajutatima va rog Mult! Dau funda si maximum punctaje. :)

Răspuns :

a+b+c=95
b=2*a
2b=5c⇒c=2b/5⇒c=4a/5

a+2a+4a/5=95  /*5
5a+10a+4a=475
19a=475
a=475:19
a=25
b=2*25=50
c=2*50:5=20

a+b+c=25+50+20=95
a=mere
b=pere
c=prune