👤

prin incalzirea unei solutii de 300g si c=30% se evapora apa si solutia ajunge la concentratia de 45%.Cata apa a fost evaporata?
VA ROGGG DAU CORONITA


Răspuns :

ms1=300g; c1= 30%
c1/100= md1/ms1;  30/100= md1/300--> md1= 90g
aceeasi masa ,90g, se gaseste si in a doua solutie, dar ms2 este mai mica,pentru ca ms= md+m,apa si scade masa de apa

md2=md1
c2/100= md2/ms2
45/100= 90/ms2---> ms2= 200g - -> diferenta  ms2-ms1= 100g  este masa de apa evaporata