Mihai cumpară 4 kg de vinete , 2kg de ardei gras şi 500 g de fasole verde. Pentru întreaga cantitate de legume cumpărate, Mihai plăteşte 18, 40 lei. Alexandru, prietenul lui Mihai , cumpără 1 kg de vinete , 500g ardei gras şi 125 g de fasole verde. Calculaţi câţi lei plăteşte Alexandru pe legume. Dau coroană!!!
Alexandru:4kg+2kg+0,500kg=18,40lei,6,500kg=18,40 lei;1kg+0,500kg+0,125g=1,725kg daca 6,500kg=18,40 lei atunci 1,725=x lei x=1,725 x 18,40\6.500=4,88 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!