👤

pentru 7kg de biscuiti si 3 kg de napolitane se platesc 180lei,iar pentru 5 kg de biscuiti si 6 kg de napolitane se platesc 225lei.cat costa 1 kg de fiecare fel?

Răspuns :

180+225=405
405÷9=45 un kg napolitane
9=6+3 KG DE NAPOLITANE
6×45=270
270÷5=54 un kg de biscuiti