Pentru 4 kg de portocale si 6 kg de banane s -au platit 36 lei.stiind ca un kg de banane costa mai mult decat unul de portocale,afla retul de vanzare al fiecarui produs
4 p + 6 b = 36 b = p + 1 4 p + 6(p + 1 ) = 36 4 p + 6 p + 6 = 36 10 p = 36 - 6 10 p = 30 p = [tex] \frac{30}{10} [/tex] p = 3 lei kg de portocale b = 3 + 1 b = 4 lei kg de banane proba 4 * 3 + 6 * 4 = 12 + 24 = 36 lei succes la teme!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!