👤

Pentru 4kg de portocale si 6 kg de banane s-au platit 36 de lei.stiind ca un kg de banane costa cu 1leu mai mult decat unul de portocale ,afla pretul de vanzare al fiecarui produs

Răspuns :

36-6=30
30:10=3 lei un kg de portocale
3+1=4 lei un kg banane
p= portocale
b=banane

4p+6b=36
1b= 1p+1
inlocuim b:

4p+6*(1p+1)=36
4p+6p+6=36
10p=36-6
10p=30
p= 30:10
p= 3lei

1b= 1p+1
1b= 3+1
b=4 lei

verificam:

4p+6b=36
4*3+6*4= 21+24=36