👤

daca un 1kg de carne costa 18 leiatunci aflati cat costa a 100g va rog e urgent

Răspuns :

1kg = 1000g
Daca 1000 g de carne costa 18 lei, se aplica regula de 3 simpla

1000g ........... 18 lei
100 g ............. x
x=100*18/1000
x=18/10
x=1.8 lei
Folosesti regula de 3 simpla:
1kg ................18 lei
100kg ............ x lei

x = 100*18 
x = 180 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ez Askings: Alte intrebari