Răspuns :
densitatea betonului NU poate fi 2,4 kg/m³, ci 2400 kg/m³ sau 2,4 g/cm³ !!!
Pentru a putea ridica grinda in plan vertical trebuie aplicata o forta mai mare decat greutatea acesteia, in sens contrar.
greutatea G = masa x g ( g = acceleratia gravitationala)
masa o aflam din densitate D = masa/ volum
masa = densitate x volum
volumul = Lxlxh = 0,4 m x 0,2 m x 4m = 0,32 m³
masa = densitate x Volum = 2400 kg/m³ x 0,32 m³ = 768 kg
Greutatea = masa x g = 768 kg x 10 N/kg = 7680 Newton
Forta necesara pentru a deplasa pe verticala grinda trebuie sa fie mai mare de 7680 Newton
Pentru a putea ridica grinda in plan vertical trebuie aplicata o forta mai mare decat greutatea acesteia, in sens contrar.
greutatea G = masa x g ( g = acceleratia gravitationala)
masa o aflam din densitate D = masa/ volum
masa = densitate x volum
volumul = Lxlxh = 0,4 m x 0,2 m x 4m = 0,32 m³
masa = densitate x Volum = 2400 kg/m³ x 0,32 m³ = 768 kg
Greutatea = masa x g = 768 kg x 10 N/kg = 7680 Newton
Forta necesara pentru a deplasa pe verticala grinda trebuie sa fie mai mare de 7680 Newton
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!