👤

va rog exercitiul 4 rapid

Va Rog Exercitiul 4 Rapid class=

Răspuns :

4.                                                                                                                              18+27+45=90 lei valoreaza cele 10 kg              
daca 10 kg costa 90 lei,1 kg costa
90:10=9 lei
atunci
18:9=2kg prima punga
27:9=3 kg a doua punga
45+9=5 kg a treia punga