Răspuns :
1. ai pus un "0" in plus la distanta...corect este 150 000 000 de kilometri
( adica distanta de la Pamant la Soare....)
2. problema cere sa afli viteza luminii, stiind ca strabate distanta de 150 milioane de kilometri in 8 minute si 20 de secunde.
viteza se calculeaza ca raportul dintre distanta parcursa si timpul in care a avut loc aceasta parcurgere
Viteza = distanta / timp
timpul = 8 minute si 20 secunde = 8 x 60 +20 = 480+20 = 500 secunde
v= 150 000 000 km / 500 secunde = 300 000 km/ secunda
( adica distanta de la Pamant la Soare....)
2. problema cere sa afli viteza luminii, stiind ca strabate distanta de 150 milioane de kilometri in 8 minute si 20 de secunde.
viteza se calculeaza ca raportul dintre distanta parcursa si timpul in care a avut loc aceasta parcurgere
Viteza = distanta / timp
timpul = 8 minute si 20 secunde = 8 x 60 +20 = 480+20 = 500 secunde
v= 150 000 000 km / 500 secunde = 300 000 km/ secunda
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!