👤

5 kg de mere costa cât 10 kg ide prune ..iar un kg de prune costa 1.5lei. ..cât costa 1 kg de mere? ...am făcut ceva dar vreau sa vad dacă am făcut și bine :))

Răspuns :

5 kg.mere=10 kg.prune
1 kg. prune=1,5 lei
10 kg. prune=10x1,5=15 lei
5 kg. mere=15 lei
1 kg. mere=15:5=3 lei
R: 1 kg. mere costa 3 lei
5 kg de mere=10 kg de prune(:5)
1 kg de mere=2 kg de prune
1 kg de mere=1,5*2
1 kg de mere=3 lei