Notez cu r rosiile, cu c castravetii si cu v vinetele
2r +3c=12 lei => r= (12-3c)÷2
5r+4c=23 lei <=> [5(12-3c)÷2]+ 4c=23
(60-15c)÷2 +4c=23 (aducem la acelasi numitor: adica 2)
60-15c +8c=46 =>60-7c=46
7c=60-46=> 7c=14 => c=14÷7=2 lei costa un kg de castraveti
1c +2v=10 lei <=> 2+2v=10
2v=10-2=8
2v=8
v=8÷2=4 lei costa un kg de vinete
2r+3c=12
2r+3×2=12
2r=12-6=6
2r=6=> r=6÷2=3 lei costa un kg de rosii
Cornelia plateste 2+3+4=9 lei pentru un kg de rosii,unul de castraveti si unul de vinete.