👤

Andrei cumpara 2kg de rosii si 3kg de castraveti si plateste 12 lei.Maria cumpara 5kg de rosii si 4kg de castraveti si plateste 23lei, iar Dan cumpara 1kg de castraveti si 2kg de vinete pe care plateste 10lei.Cat va plati in total Cornelia pe 1kg rosii, 1kg castraveti si 1kg vinete?(Toti au cumparat rosiile la acelasi pret, castravetii cu acelasi pret, vinetele cu acelasi pret)

Răspuns :

Notez cu r rosiile, cu c castravetii si cu v vinetele
2r +3c=12 lei => r= (12-3c)÷2
5r+4c=23 lei <=> [5(12-3c)÷2]+ 4c=23
(60-15c)÷2 +4c=23 (aducem la acelasi numitor: adica 2)
60-15c +8c=46 =>60-7c=46
7c=60-46=> 7c=14 => c=14÷7=2 lei costa un kg de castraveti

1c +2v=10 lei <=> 2+2v=10
2v=10-2=8
2v=8
v=8÷2=4 lei costa un kg de vinete
2r+3c=12
2r+3×2=12
2r=12-6=6
2r=6=> r=6÷2=3 lei costa un kg de rosii
Cornelia plateste 2+3+4=9 lei pentru un kg de rosii,unul de castraveti si unul de vinete.