👤

Alina a cumpărat de 25 lei mere : unele de 1,20 lei/ kg, altele de 1,90 lei/ kg. Cate mere a cumpărat de fiecare fel?
Help!


Răspuns :

ar putea cumpăra:
10 kg cu 1,90:  10x1,90=19 lei 
si 5 gk cu 1,20
5x1,20=6 lei

19+6=25 lei