Răspuns :
6.26 CaC2 + 2H2O ⇒ HC≡CH + Ca(OH)2
HC≡CH + H2O + [O] ⇒ HOOC-COOH
2KMnO4 + H2O ⇒ 2KOH + 2MnO2 + 3[O]
n C2H2 /nKMnO4 = 3/2
nMnO2 = nKMnO4 = 9,28/87 = 0,1066 moli
n C2H2 = (3 ·9,28/87)/2 = 0,16 moli ⇒ nCaC2 pur = 0,16 moli m =10,24g
a) p = 10,24·100/32 = 32%
b) n KMnO4 = 0,1066 moli Vs = n /cM = 0,1066l
6.27 HC≡CH + 2[Cu(NH3)2]Cl ⇒ CuC≡CCu + 2NH4Cl + 2NH3
nC2H2 = nC2Cu2 = 3,04/152 = 0,02 moli
26·0,02 + 28n = 28,52g ⇒⇒ n = 1 mol etena
a) nC2H4 : nC2H2 = 1:0,02 = 5:1
b) p = 28··100/28,52 = 98,176%
c) V C2H4 = 571,2·28/28,52 = 560,785m³ n = 25 kmol m = 700 kg
teoretic: m polimer = m monomer = 700kg
practic : m = 560kg
η = 560··100/700 = 80%
HC≡CH + H2O + [O] ⇒ HOOC-COOH
2KMnO4 + H2O ⇒ 2KOH + 2MnO2 + 3[O]
n C2H2 /nKMnO4 = 3/2
nMnO2 = nKMnO4 = 9,28/87 = 0,1066 moli
n C2H2 = (3 ·9,28/87)/2 = 0,16 moli ⇒ nCaC2 pur = 0,16 moli m =10,24g
a) p = 10,24·100/32 = 32%
b) n KMnO4 = 0,1066 moli Vs = n /cM = 0,1066l
6.27 HC≡CH + 2[Cu(NH3)2]Cl ⇒ CuC≡CCu + 2NH4Cl + 2NH3
nC2H2 = nC2Cu2 = 3,04/152 = 0,02 moli
26·0,02 + 28n = 28,52g ⇒⇒ n = 1 mol etena
a) nC2H4 : nC2H2 = 1:0,02 = 5:1
b) p = 28··100/28,52 = 98,176%
c) V C2H4 = 571,2·28/28,52 = 560,785m³ n = 25 kmol m = 700 kg
teoretic: m polimer = m monomer = 700kg
practic : m = 560kg
η = 560··100/700 = 80%
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!