Scrii reactiile de ardere si callculezi din fiecare apa rezultata in functie de 0.75 moli de propan si 0.25 moli de butan(raportul e de 3 la 1 iar amescul are 22.4 l adica 1 mol). O sa ai 3 moli apa din prima si 1.25din a doua adia 4.25 moli apax18g=76.5 g apa. Apa se adauga la solutia de 30 % care are in ea 60 acid pur.. Deci conc finala= 60x100/276.5=21.7%