Pentru 6 kg de lamai si 4 kg de portocale se plătesc 420 de lei, iar pentru 5 kg de lamai si 2 kg de portocale se plătesc 310 lei. Cât costă 1 kg de lămâi? Dar 1 kg de portocale?
scadem cele 2 ecuatii si obtinem: x+2y= 110 x=110-2y i inlocuim pe x intr-una din ecuatii: 5(110-2y) +2y=310 550- 10y +2y=310 550+310= 8y y= 860/8= 107.5
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!