👤

Pentru 6 kg de lamai si 4 kg de portocale se plătesc 420 de lei, iar pentru 5 kg de lamai si 2 kg de portocale se plătesc 310 lei. Cât costă 1 kg de lămâi? Dar 1 kg de portocale?


Răspuns :

pret 1kg lamai=x
pret 1 kg portocale=y

6x+ 4y= 420
5x+2y=310

scadem cele 2 ecuatii si obtinem:
x+2y= 110 
x=110-2y
i inlocuim pe x intr-una din ecuatii:
5(110-2y) +2y=310
550- 10y +2y=310
550+310= 8y
y= 860/8= 107.5