Răspuns :
Nutam
v=8km/h=2,22m/s viteza trenuletului
s=32,6km=32600m spatiul strabatut de trenulet
Timpul de deplasare este
t=s/v=32600/2,22=14685 s
t=14685 secunde=14685/60=244,75 minute=244,75/60=4 ore
Calculele sunt aproximative, le refaci tu.
Vacanta placuta!
v=8km/h=2,22m/s viteza trenuletului
s=32,6km=32600m spatiul strabatut de trenulet
Timpul de deplasare este
t=s/v=32600/2,22=14685 s
t=14685 secunde=14685/60=244,75 minute=244,75/60=4 ore
Calculele sunt aproximative, le refaci tu.
Vacanta placuta!
d = v * t
↓
32,6km = 8km/h * t
=> t = 32,6 : 8 = 4,075 h = 1,075 * 60 = 244,5 minute
↓
32,6km = 8km/h * t
=> t = 32,6 : 8 = 4,075 h = 1,075 * 60 = 244,5 minute
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!