Răspuns :
antilopa 200m->8 sec
1 ora = 3600 sec
3600:8 =450
450x200= 90000
cal 200m -> 10 sec
1 ora = 3600 sec
3600:10 = 360
360 x 200 = 72000
strut 200m ->12sec
1 ora= 3600 sec
3600:12 = 300
300x200 = 60000
diferenta dintre antilopa si cal -> 18000
diferenta dintre antilopa si strut ->30000
diferenta dintre cal si strut ->8000
sper ca e corect
1 ora = 3600 sec
3600:8 =450
450x200= 90000
cal 200m -> 10 sec
1 ora = 3600 sec
3600:10 = 360
360 x 200 = 72000
strut 200m ->12sec
1 ora= 3600 sec
3600:12 = 300
300x200 = 60000
diferenta dintre antilopa si cal -> 18000
diferenta dintre antilopa si strut ->30000
diferenta dintre cal si strut ->8000
sper ca e corect
Antilopa=A;Calul=C;Strutul=S
A .............200m..............8s
B..............200m..............10s
S...............200m..............12s
1h=60min x 60 s=3600 s
-impartind 3600 s la 8 s vom afla cate segmente a cate 200 m va parcurge A in decurs de o ora
3600:8=450
-impartind 3600 s la 10 s vom afla cate segmente a cate 200 m va parcurge B in decurs de o ora
3600:10=360
-impartind 3600 de s la 12 s vom afla cate segmente a cate 200 m va parcurge S in decurs de o ora
3600:12=300
Nu ne ramane decat sa inmultim numarul segmentelor cu 200 m (pentru fiecare vietuitoare in parte )si astfel vom afla ce distanta masurata in metri a fost parcursa:
A=450x200=90000m
C=360x200=72000m
S=300x200=60000m
distanta dintre vietuitoare dupa o ora de mers va fi :
A-C=90000-72000=18000m
C-S=72000-60000=12000m
A-S=90000-60000=30000m
A .............200m..............8s
B..............200m..............10s
S...............200m..............12s
1h=60min x 60 s=3600 s
-impartind 3600 s la 8 s vom afla cate segmente a cate 200 m va parcurge A in decurs de o ora
3600:8=450
-impartind 3600 s la 10 s vom afla cate segmente a cate 200 m va parcurge B in decurs de o ora
3600:10=360
-impartind 3600 de s la 12 s vom afla cate segmente a cate 200 m va parcurge S in decurs de o ora
3600:12=300
Nu ne ramane decat sa inmultim numarul segmentelor cu 200 m (pentru fiecare vietuitoare in parte )si astfel vom afla ce distanta masurata in metri a fost parcursa:
A=450x200=90000m
C=360x200=72000m
S=300x200=60000m
distanta dintre vietuitoare dupa o ora de mers va fi :
A-C=90000-72000=18000m
C-S=72000-60000=12000m
A-S=90000-60000=30000m
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!