Răspuns :
fie a numarul de pasari si b numarul de porci
fie c numarul de capete si p numarul de picioare
rezolvam in cazul general
a+b=c |(-2)
2a+4b=p
-2a-2b=-2c
2a+4b=p
adunam ecuatiile parte cu parte
2b=p-2c
b=(p-2c)/2
b=p/2-c
a=c-b=2c-p/2
1. a) c=750
p=1960
a=2c-p/2=1500-980=520 gaini
b=p/2-c=980-750=230
proba: 520+230=750
2*520+4*230=1960
b) c=970
p=2620
a=2c-p/2=1940-1310=630
b=c-a=970-630=340
proba 630+340=970
2*630+4*340=1260+1360=2620
c) c=1160
p=3140
a=2c-p/2=2320-1570=750
b=c-a=1160-750=410
proba 750+410=1160
2a+4b=1500+1640=3140
2. x=33, e singurul element care lipseste
3.fie A prima multime si B a doua
A∪B={22,27,35,43,47,53}
A∩B={35,53}
4. fie n si m numerele
n+m=8455
n=4m
4m+m=8455
5m=8455
m=8455/5
m=1691
n=4*1691
n=6764
5. a) 18/124=9/62
b) 36/156= 18/78= 9/39= 3/13
c) 18/124= 9/62
d) 72/136= 18/34= 9/17
O seara buna!
fie c numarul de capete si p numarul de picioare
rezolvam in cazul general
a+b=c |(-2)
2a+4b=p
-2a-2b=-2c
2a+4b=p
adunam ecuatiile parte cu parte
2b=p-2c
b=(p-2c)/2
b=p/2-c
a=c-b=2c-p/2
1. a) c=750
p=1960
a=2c-p/2=1500-980=520 gaini
b=p/2-c=980-750=230
proba: 520+230=750
2*520+4*230=1960
b) c=970
p=2620
a=2c-p/2=1940-1310=630
b=c-a=970-630=340
proba 630+340=970
2*630+4*340=1260+1360=2620
c) c=1160
p=3140
a=2c-p/2=2320-1570=750
b=c-a=1160-750=410
proba 750+410=1160
2a+4b=1500+1640=3140
2. x=33, e singurul element care lipseste
3.fie A prima multime si B a doua
A∪B={22,27,35,43,47,53}
A∩B={35,53}
4. fie n si m numerele
n+m=8455
n=4m
4m+m=8455
5m=8455
m=8455/5
m=1691
n=4*1691
n=6764
5. a) 18/124=9/62
b) 36/156= 18/78= 9/39= 3/13
c) 18/124= 9/62
d) 72/136= 18/34= 9/17
O seara buna!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!